Prevádzka a ekonomika dopravy

4ročný maturitný odbor

Chceš riešiť výzvy v oblasti dopravy, vedieť, ako diagnostikovať vozidlá, komu a ako zadať opravu? Hravo zvládnuť ekonomiku, administratívu aj colné predpisy? Naučiť sa riadiť skladové hospodárstvo, čítať a vytvárať technické výkresy, tvoriť grafikony a získať množstvo ďalších zručností v doprave a logistike? A ako bonus si urobíš vodičák v rámci výuky.

Zisti o odbore viac

KÓD ODBORU
3760 M

DOSIAHNUTÉ VZDELANIE
Stredné odborné vzdelanie s maturitou

ZAKONČENIE ŠTÚDIA
Maturitná skúška

DĹŽKA ŠTÚDIA
4 roky

PRIJÍMACIE SKÚŠKY
Písomný test zo slovenského jazyka a matematiky

POČET PRIJÍMANÝCH ŽIAKOV

ZDRAVOTNÁ SPÔSOBILOSŤ

Hlavné dôvody, prečo študovať tento odbor

Firmy se o teba budú preťahovať

Rozhodne nebudeš stáť pri páse. Odborníkov, akým budeš ty, si firmy rozmaznávajú.

Vysoký plat

Tvoj nástupný plat bude vyšší, než má mnoho vysokoškolákov. Určite nebudeš živoriť.

Budeš pracovať v modernom prostredí

Budeš pracovať so softvérom na vyťažovanie vozidiel a na vyhľadávanie trasy prepravy.

Dobrý kolektív

Budeš v triede s ľuďmi, ktorí sú ako ty – spoločne zvládnete aj tie najnáročnejšie chvíle.

Môžeš ísť rovno do praxe

Budeš rozumieť logistike, autám aj šéfovať vodičom.

Urobíš si vodičák

Môžeš si spraviť vodičák v rámci výuky.

Hovor cudzími jazykmi

Čakajú ťa 2 cudzie jazyky – angličtina a nemčina.

Získáš základy práva

Získaš právne znalosti z oblasti dopravy a ciel.

Naučíš sa pracovať s počítačom

Ovládneš základy programov ako je KROSS, s ktorým pracujú účtovníci, alebo AutoCAD, v ktorom sa navrhujú rôzne súčiastky.

Pokojne môžeš ísť na vysokú

Po škole ľahko nájdeš prácu v odbore alebo môžeš pokračovať na univerzitu.

Ovládneš dopravnú prax i manažment

Naučíš sa tvoriť cestovné poriadky a grafikony, ovládneš ekonomiku, marketing, administratívu i manažment.

Budeš mať široké uplatnenie

Široké uplatnenie – od technických cez administratívne až po manažérske pozície.

Čo hovoria naši absolventi?

Miloš Džačovský
Predajca nákladných vozidiel
Absolvent školy

Ako obchodník s ojazdenými nákladnými vozidlami som svojím ročným predajom patril do rebríčka TOP 10 predajcov v Európe. Vďaka úspechom z predaja ojazdených vozidiel som sa v roku 2019 dostal k predaju nových vozidiel, predovšetkým ťahačov návesov, čo ma veľmi baví. Počas štúdia na SPŠD v odbore prevádzka a ekonomika dopravy som získal tie najlepšie základy do sveta fungovania dopravy. Každý deň sa pri svojej práci opieram o skúsenosti z tejto školy.

Kde sa uplatníš

Uplatnenie nájdeš napríklad v polícii, colnej správe ako logistik, dispečer alebo colník. Dispečerom, vedúcim dopravy a logistikom ale môžeš byť aj v súkromných firmách, v bankách, podnikoch hromadnej dopravy, v štátnej správe ciest. Uplatníš sa tiež pri predaji vozidiel a ich poistení, v servisoch a staniciach STK a skrátka všade tam, kde sa rieši doprava.

Čo budem vedieť?

• Ovládneš mnoho odborných činností, ako je organizovanie prepráv, vyťažovanie vozidiel, určenie ceny za prepravu, ekonomické činnosti v dopravnej firme a ďalšie.
  • Hodiť sa ti budú znalosti z dopravnej geografie a zasielateľstva, ktoré sa u nás naučíš.
  • Porozumieš takým odborným oblastiam, ako je prevádzka cestných vozidiel, účtovníctvo, technické kreslenie, či manipulácia s nákladom.
  • Získáš vodičák skupiny B.

Že sa v tomto odbore budeš cítiť ako doma?

Tak rýchlo podaj prihlášku!

Zisti, ako sa k nám dostať