Operátor prevádzky a ekonomiky dopravy

4ročný maturitný odbor

Lákajú ťa vlaky? Potom máme odbor priamo pre teba! O železnici sa naučíš prvé posledné – logistika, technika, elektrotechnika a množstvo ďalšieho. Zistíš, ako fungujú vlaky po technickej stránke aj to, ako sa riadi doprava a logistika. Odbor je navyše súčasťou duálneho vzdelávania, takže ťa naozaj čaká množstvo praxe – s výukou sa strieda každý týždeň a už od začiatku štúdia budeš dostávať pravidelné štipendium.

Zisti o odbore viac

KÓD ODBORU
3758 K

DOSIAHNUTÉ VZDELANIE
Stredné odborné vzdelanie s maturitou a výučným listom

ZAKONČENIE ŠTÚDIA
Maturitná skúška + výučný list

DĹŽKA ŠTÚDIA
4 roky

PRIJÍMACIE SKÚŠKY
Písomný test zo slovenského jazyka a matematiky

POČET PRIJÍMANÝCH ŽIAKOV

ZDRAVOTNÁ SPÔSOBILOSŤ
Zdravotná spôsobilosť potvrdená dorastovým lekárom na prihláške na štúdium

Hlavné dôvody, prečo študovať tento odbor

Škola a prax ruku v ruke

Odbor je súčasťou duálneho vzdelávania.

Budeš čerpať štipendium

Od začiatku štúdia budeš dostávať pravidelné štipendium.

Staneš sa odborníkom na vlaky

O vlakoch sa naučíš prvé posledné.

Učiť se budeš aj právo

Naučíš sa komplexnú legislatívu železníc a príbuzných odborov.

Uplatníš se naprieč celým odborom

Ľahko sa uplatníš kdekoľvek v oblasti železníc.

Velký dôraz na odbornú prax

Čaká ťa viac praxe než v iných maturitných odboroch.

Čo hovoria naši absolventi?

Ing. Martin Lelkes
Podnikateľ v cestnej doprave
Absolvent školy

Som absolvent Strednej priemyselnej školy dopravnej a momentálne sa úspešne venujem podnikaniu vo vnútroštátnej cestnej nákladnej doprave. Nakoľko ma od útleho veku fascinovali nákladné vozidlá a dianie okolo nich, bola SPŠD a odbor prevádzka a ekonomika cestnej dopravy jasná voľba pri rozhodovaní, akú dráhu zvoliť po základnej škole.

Škola absolútne splnila všetky očakávania, čo sa týka výučby odborných predmetov, ale aj všeobecných vedomostí. Naučila ma logickému uvažovaniu, a teda ma dokonale pripravila na všetky úskalia spojené s týmto nádherným, ale zároveň veľmi náročným podnikaním.

Kde sa uplatníš

Uplatníš sa v oblasti železníc tam, kde ťa to bude baviť najviac. Môžeš sa stať vlakvedúcim a riadiť vlaky, dispečerom a dohliadať na to, že vlaky idú načas a riešiť, ak to tak nie je. Alebo sa staň výpravcom, rušňovodičom, prevádzkovým manažérom – v oblasti železníc si jednoducho nájdeš takú pozíciu, ktorá ťa bude najviac napĺňať.

Čo budem vedieť?

• Porozumieš odborným oblastiam, ako je železničná doprava a preprava, prevádzka dopravy a tomu, ako fungujú zabezpečovacie technológie v doprave.
  • Pochopíš základy ekonomiky, zvládneš administratívu a korešpondenciu.
  • Budeš vedieť, ako využiť moderné informačné systémy v oblasti dopravy a ovládneš dopravnú geografiu.

Že sa v tomto odbore budeš cítiť ako doma?

Tak rýchlo podaj prihlášku!

Zisti, ako sa k nám dostať